Přihlaste se k odběru našich článků, které pro vás píší naši specialisté, veterináři, nadšenci do světa zvířat. Ne častěji než jednou za 14 dnů se můžete těšit na novinky a možná i zajímavé neveřejné akce z naší nabídky.

Prohlašuji, že jsem se seznámil se Zásadami zpracování osobních údajů i s obchodními podmínkami a souhlasím ze zasíláním obchodních sdělení.
Přihlaste se k odběru našich článků
Přihlášeno, děkujeme.
Došlo k chybě, zkuste to prosím znovu.

JAK POZNAT KOČKU OD KOCOURA

 

Tento článek rozlišující pohlaví koťat vám ukáže, jak na první pohled poznat, zda je kotě kocourek nebo kočička. Po přečtení tohoto krátkého průvodce pro vás rozlišení koťat už nikdy nebude problém.

 

Když srovnáme kocourka a kočičku dohromady, rozdíly jsou obvykle docela zřejmé, ale představte si, že máte celý vrh kluků nebo plný vrh holek, to už může být těžší, jelikož nemáte adekvátní porovnání.

 

Nejlepší čas pro určení pohlaví koťat je, když se právě narodila a jsou „ještě mokrá“ nebo když jsou stará asi 2 – 3 týdny. Osobně je raději kontroluji, hned jak se narodí.

 

Jak určit pohlaví kotěte

Při určování pohlaví koťat je nejjednodušší vysvětlit rozdíl tím, že vzdálenost mezi řitním otvorem a otvorem močových cest je u samice mnohem kratší než u samce. Nebo jinak řečeno, dírky jsou u kočiček podstatně blíž než dírky u kocourků.

 

Může být velmi obtížné určit, zda má malé kotě varlata, protože jsou velmi malá oproti šourku s varlaty u dospělého nebo odrostlejšího kocourka. Z tohoto důvodu

je snazší podívat se na vzdálenost mezi řitním otvorem a otvorem močového traktu.

 

Je také patrné, že močový otvor, tedy vulva u kočiček je výrazně protáhlejší než močový otvor u kocourka připomínající spíše tečku.

 

Rychlý tip

Dalo by se také říci, že otvory u kočiček připomínají obrácený vykřičník (!) a otvory u kocourků připomínají spíše dvojtečku (:).

 

Potřebujete další pomoc při rozlišení koťat?

Pokud potřebujete další pomoc s určením pohlaví vašich koťat, neváhejte oslovit svého veterinárního lékaře během jejich odčervení nebo vakcinace.  

 

Zajímavost nakonec

Platí zásada, že tříbarevné kočky jsou vždy samice.

Tuto pravdu však dává na pravou míru výjimečná existence tříbarevných kocourů, kteří jsou ve skutečnosti produktem velmi vzácné genetické anomálie způsobené genetickou vadou známou jako Klinefelterův syndrom, který má za následek přidělení 3 pohlavních chromozomů (XXY) místo dvou (XY). Což je velmi vzácné a statistiky ukazují, že 99,9 % koček, jejichž srst má kombinaci 3 barev, jsou samice.

 

A abych nezapomněla, tak 0,1% vzácných tříbarevných kocourků, nemohou své geny ani šířít, jelikož jsou vždy díky této genetické vadě neplodní.

 

autor článku: MVDr. Anet Křesalová

VETERINÁŘ DOMŮ - plusvet.cz

 

Miluji mazlíčky stejně tak jako vy a vím kolik dá práce zajistit pro ně to nejlepší. 
Mám 17 let praxe v oblasti veterinární medicíny a stále se vzdělávám.

 

 


Potřebujete poradit? Jsme tu pro Vás. info@caskrmeni.cz


Volejte nonstop 733 577 670.